Thursday, October 27, 2016

BRUTAL ASSAULT 8/9, 10th, 11th, 12th and 13th, 2017 PEVNOST, JOSEFOV, CZECH REPUBLIC CONFIRM: MORBID ANGEL, NILE, TERROR, ELECTRIC WIZARD, ELUVEITIE, EMPEROR and MORE EXTREME METAL BANDS

Promoters for  BRUTAL ASSAULT, set to take place 8/9, 10th, 11th, 12th and 13th, 2017 PEVNOST, JOSEFOV, Czech Republic have confirmed MORBID ANGEL, NILE, TERROR, ELECTRIC WIZARD, ELUVEITIE, EMPEROR and MORE EXTREME METAL BANDS  


FROM BRUTAL ASSAULT 2017 PROMOTERS: :

So we're discussing how's poll results, it is clear to us that many of you would please report about eluveitie were confirmed at ba 2017! And if you want to participate in the survey and want to enter a free raffle entry to brutal, just fill in the rest of the week this poll: https://goo.gl/forms/0IhLK7KmqxaWHojE2

 The aftermovie is finally here! Don't forget we have Emperor official on the bill for the next and the early-bird tickets are already available in the e-shop: http://brutalassault.cz/en/eshop/
The first big batch of bands confirmed for BA 2017 is here! Let's start first with bands, that were forced to cancel their appearance this year but will come to play for You in 2017: ELECTRIC WIZARD, NILE and TERROR. While ELECTRIC WIZARD are the best stuff the drug-infused sabbathian doom has to offer, NILE helped to reshape death metal with new themes and energy by the turn of the millenium and TERROR are years proven veterans of the HC scene!
But the other bands also do not need any introduction! AUGUST BURNS RED will bring their powerful metalcore, AMORPHIS will present their unique transformation from old school death metal to their distinctive melodic take on the genre, GADGET will bring blasting swedish grindcore and MAYHEM will play the legendary De Mysteriis Dom Sathanas in its entirety! MORBID ANGEL have reunited with the charismatic frontman Steve Tucker and will play our festival after quite a long hiatus, needles to say this lineup has set up very high expectation from the fans from all over the world!
Returning to our fest are NERVOSA, this all-female thrash power trio is raging with typical Brazilian fury while different take on the genre will be presented by SACRED REICH, who will debut on our fest and who despite not making it into the big four are a genre classic! Next band on the list SWANS are a band that needs to be witnessed. Avantgarde rock group revolving around Michael Gira has a new album out and this tour will be the last in the current lineup, that witness the band in the best shape and productivy during their carrer. The last band on this list is the band that made the most of the combination of old thrash and modern approach to metal - TRIVIUM.
Check out our website for more: http://brutalassault.cz/en/
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
První velká várka potvrzených kapel na BA 2017 je tady! Začneme kapelami, které vloni čertužel musely svá vystoupení na posledních chvíli zrušit, ale přijedou pro vás zahrát letos: ELECTRIC WIZARD, NILE a TERROR. Zatímco ELECTRIC WIZARD představují to nejlepší z drogově laděného sabbathovského doom metalu, NILE svým egyptologickým pojetím pomohli na přelomu milénia nalít novou energii do vyčerpávajícího se death metalu a TERROR jsou léty prověřenou HC stálicí.
Ani další kapely z této várky nepotřebují příliš představovat; AUGUST BURNS RED přivezou našlapaný metalcore, AMORPHIS svůj alternativní pohled na melodický death metal, GADGET sypající švédský grindcore a MAYHEM, kteří zahrají speciální set k legendárnímu debutnímu albu De Mysteriis Dom Sathanas. Dále se na náš festival po mnoha letech vracejí MORBID ANGEL, jejichž výkony v nové sestavě opět se Stevem Tuckerem očekává celý metalový svět!
NERVOSA představuje dívčí thrash plný brazilské zběsilosti a stejnému žánru holdují také SACRED REICH, kteří sice nepatřili do velké čtyřky, ale jsou thrashovou klasikou pro znalce žánru. Další na seznamu, SWANS, jsou kapela, která se musí zažít. Avantgardní uskupení vedené charismatickým Michaelem Girou se po vydání aktuální desky chystá na poslední turné v současné sestavě, která posledních sedm let přinášela kapele největší úspěch a plodnost v její historii. Poslední na tomto seznamu jsou TRIVIUM, jedna z mnoha mladých kapel kombinujících thrash s moderním pojetím metalu a nutno říci, že jsou také kapelou, která to s touto kombinací dotáhla nejdál!
Další informace jsou dostupné un ás na webu na: http://brutalassault.cz/cs/


Thanks-Stay Metal, Stay Brutal-\m/ -l-