Friday, February 3, 2017

BRUTAL ASSAULT 2017 8/9, 10th, 11th, 12th 2017 PEVNOST, JOSEFOV, Czech Republic CONFIRM: ARKONA (RUSSIA), CLAWFINGER, BORN OF OSIRIS, EINHERJER, GRUESOME, MALIGNANT TUMOUR, MOURNING BELOVETH and THE LURKING FEAR

Promoters for  BRUTAL ASSAULT, set to take place 8/9, 10th, 11th, 12th 2017 PEVNOST, JOSEFOV, Czech Republic have confirmed ARKONA (RUSSIA), CLAWFINGER, BORN OF OSIRIS, EINHERJER, GRUESOME, MALIGNANT TUMOUR, MOURNING BELOVETH and THE LURKING FEAR.Promoters for BRUTAL ASSAULT 2017 have also confirmed MORBID ANGEL, NILE, TERROR, ELECTRIC WIZARD, ELUVEITIE, EMPEROR, MASTER's HAMMER and MORE EXTREME METAL BANDS.   
FROM BRUTAL ASSAULT 2017 PROMOTERS:
 http://brutalassault.cz/en/

WE’RE THICKENING THE LINE UP!
Let’s take a look on what’s going on at Brutal Assault camp! Swedish legends CLAWFINGER has disbanded after their last BA appearance in 2013 and ever since they only did a handful of shows, returning to some of the very special places they played during their career. This also stands true for Brutal Assault 2017!
The Russian pagan’s ARKONA founded exactly 15 years ago by the leader and main composer Masha Arkhipova represents the cream on top folk metal based on typicaly slavic melodies and pagan mysticism. It’s been mainly their powerful performance including great front(wo)manship by Masha, that put ARKONA on the map and currently the’re re-releasing their re-worked debut album to celebrate their anniversary.
BORN OF OSIRIS is also a cream on top band but of completely different genre, being fine representatives of progressive death metal / core branch, leading the pack towards new a new horizons.

Horizons are also the direction set by the viking ships of EINHERJER, the co-foudners of viking metal, who are also revisting their seminal debut album released in 1996. GRUESOME on the other hand are quite far from inventing a genre of their own but what they do they do best in the world and that is bringing the spirit of Chuck Schuldiner and Leprosy era Death in general!
MALIGNANT TUMOUR have recently celebrated 25 years on the scene by a new album with a simple title The Metallist! And they continue to spread their swinging earth-shaking rock’n’roll vibe with full force! MOURNING BELOVETH are fine Irish export and thus it seems their heavy, desperate and anguish inducing sound is a mandatory feature for them as it is for their fellow countrymen in the heavy music field.
THE LURKING FEAR is a band that you’ve probably haven’t heard about yet as they are still working on their debut 7‘‘ and album. THE LURKING FEAR plans to bring sheer, natural weirdness and horror back to the scene, as they want their death metal ugly, twisted and possessed. Why should you care? Well let’s take a look at the line-up!
Tomas Lindberg – vocals (At The Gates, Disfear, Skitsystem)
Jonas Stålhammar – guitars (God Macabre, Crippled Black Phoenix, Bombs Of Hades)
Fredrik Wallenberg – guitars (Skitsystem)
Andreas Axelsson – bass (Tormented, Disfear, ex Edge Of Sanity, ex Marduk)
Adrian Erlandsson – drums (At The Gates, The Haunted, ex Paradise Lost, ex Cradle Of Filth)

We are also very excited that Swiss masters of darkness SAMAEL will celebrate their 30 year anniversary with a special set at Brutal Assault 2017, alongside French purveyors of macabre black death with atmospheric planes SVART CROWN.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
ZAHUŠŤUJEME SESTAVU!
Delší odmlka neznamená, že v našem táboře nic neděje, pojďme se podívat na novinky! Legendární Švédi CLAWFINGER se sice po svém posledním vystoupení na BA před čtyřmi lety rozpadli, nicméně od té doby se tu a tam objeví na některé akci, na kterou mají skvělé vzpomínky.. a tak výjimkou nebude ani Brutal Assault 2017!
Ruský pohanský kmen ARKONA, veden a založen zpěvačkou a skladatelkou Mashou Arkhipovovou přesně před patnácti lety, je tím nejlepším z folk metalu, postaveného na typicky slovanských melodiích a pohanském mysticismu. Masha a její energické vystupování na kapelu upozornila již v jejíchž začátcích a dnes se kapela vrací ke svým kořenům s přepracovaným a znovu nahraným debutním albem.
BORN OF OSIRIS jsou taktéž třešničkou na dortu, ovšem na dortu zcela jiném – a to progresivně death metal / corovém. Taktéž již téměř patnáct let patří k vedoucím kapelám tohoto směru a na svých nahrávkách vždy hledí vstříc novým horizontům.
Kurz směr horizont taktéž nabraly dračí lodě Norů EINHERJER, spoluzakladatelů viking metalu, kteří se taktéž vracejí ke svému debutu, aby jej přivezli v nové osvěžující formě.
Jen výjimečně opakujeme kapely dva roky po sobě, v případě GRUESOME však po loňském fantastickém koncertu děláme výjimku, aby si jej mohli užít i ti, co jej loni minuli. GRUESOME jsou daleci tomu zakládat vlastní žánr, ovšem v tom co dělají, jsou asi nejlepší na světě. A co to dělají? Oživují duch Chucka Schuldinera a to nejlepší z éry Leprosy od Death!
MALIGNANT TUMOUR vloni oslavili 25 let na scéně novým albem s jednoduchým názvem The Metallist! Jejich sdělění přetrvává a hrnou ho v nastaveném swingujícím motorheaďácky špinavém rock’n’rollovém stylu.
MOURNING BELOVETH patří k vybranému irskému metalovému exportu a tak jako jejich krajané, kteří v metalovém světě prorazili, mají zřejmě patent na těžkotonážní, depresivní a mučivý sound.

THE LURKING FEAR jsou kapelou, o které jste asi ještě neslyšeli, a to proto, že na svém debutním sedmipalci a následujícím albu teprve pracují. Jejich plánem je přinést zpět na scénu horrorvý, zvrácený a zlem posedlý death metal. A proč by vás to mělo právě od nich zajímat? Podívejme se na sestavu:
Tomas Lindberg – vocals (At The Gates, Disfear, Skitsystem)
Jonas Stålhammar – guitars (God Macabre, Crippled Black Phoenix, Bombs Of Hades)
Fredrik Wallenberg – guitars (Skitsystem)
Andreas Axelsson – bass (Tormented, Disfear, ex Edge Of Sanity, ex Marduk)
Adrian Erlandsson – drums (At The Gates, The Haunted, ex Paradise Lost, ex Cradle Of Filth)

Na závěr jsme velmi poctěni, že s námi svých třicet let existence speciálním setem oslaví švýcarští páni temnot SAMAEL, kteří se objeví po boku francouzských atmosférických experimentátorů na poli black a death metalu SVART CROWN.

Thanks-Stay Metal, Stay Brutal-\m/ -l-